Ana Sayfa GÜNDEM Türk Bilim insanı korona virüsü öldüren cihaz geliştirdi

Türk Bilim insanı korona virüsü öldüren cihaz geliştirdi

73
0

Maltepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Afif Sıddıki ve ekibi KOVİD-19’u ve ortamdaki en ağır virüsleri, ultraviyole ışınlarını kullanarak 15 saniyede öldürebilen ultraviyole üç ayrı cihaz geliştirdi.İlk etapta sağlık çalışanlarını maruz kaldıkları yüksek virüs yükünden kurtarmak için tasarlanan ve ilk denemeleri başarıyla sonuçlanan cihazların “El Cihazı”, “Dezenfeksiyon Kapısı” ve “Dezenfeksiyon Kabini” olarak üç ayrı prototipi üretildi. El cihazı 75, kabinler ise 15 saniyeden kısa bir sürede ortamdaki virüsleri yok ediyor.EL

CİHAZI: Bu cihaz, sağlık çalışanının kıyafetine yakın mesafeden (10-15 cm) yaklaşık 1-2 dakika uygulanması durumunda ortalama virüs yükünü yüzde 90 oranında azaltıyor. HIV virüsü için 15 cm ve 75 saniye, uçuk virüsü olarak da bilinen Herpes için üç saniye yeterli. Koronavirüs HIV’den daha küçük olduğu için süre, 75 saniyeden az hesaplandı. Bu cihazı günlük hayatta kullanmak da mümkün.

DEZENFEKSİYON KAPISI: Bu cihaz, yoğun bakımla karantina servislerinin girişlerine yerleştirilmek üzere tasarlandı. AVM girişlerinde bulunan X-Ray cihazları gibi çalışıyor ancak X-ışınları yerine UV ışınımları kullanılıyor. Herpes virüsünü 15 saniyede, HIV için ise 6 dakikada ortadan kaldırıyor. Koronavirüs için hesaplanan süre 15 saniyeden az. İnsanlar gibi eşyalar, cihazlar ve aletler de içinden geçebilir.

DEZENFEKSİYON KABİNİ: Bu prototip ise sadece hasta yatakları, solunum cihazları, kıyafetler, gözlükler, siperlikler gibi virüs bulaşmış büyük nesnelerin dezenfekte edilmesi için tasarlandı.

Prof. Dr. Afif Sıddıki ve ekibini tebrik ediyor, tüm bilim insanlarımıza örnek olmasını diliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz