Ana Sayfa GÜNDEM Normalleşme Süreci Hakkında Resmi Açıklama ve Takvim

Normalleşme Süreci Hakkında Resmi Açıklama ve Takvim

55
0

Tüm dünyada büyük bir salgına sebep olan Covid 19 yüzünden ülkemizde de pek çok önlemler alınmıştı. Salgının etkilerinin azalma eğilimine girişiyle normalleşme süreci konuşulmaya başlandı. Normalleşme takvimi belli oldu.

Normal Hayata Dönüş Tarihleri

Ülkemizde görülen ilk Covid 19 vakasının ardından hızlı bir şekilde önlemler alındı. Alınan önlemlerle birli çoğu işyerinin geçici olarak kapatılması, 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkmasının yasaklanması gibi. Günlük vaka sayılarındaki artışın azalarak, iyileşen vatandaş sayısının yeni hastalardan fazla olmasıyla birlikte normalleşme süreci konuşulmaya başlandı. Normalleşme süreci hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Fuat Oktay tarafından yapılan planlar belli oldu.

Pandemide Normalleşme Planları

Ülkemizde alınan Covid 19 salgınına yönelik tedbirler çerçevesinde vaka sayısının düşmesiyle normal hayata geçiş süreci belli olmaya başladı. Tedbiri elden bırakmadan normalleşme takvimi yürürlüğe alınacak. İlk aşama 11 Mayıs’ta AVM ve kuaförlerin açılışıyla başlayor. Daha sonra ikinci aşama 27 Mayıs ve 31 Ağustos tarihinde başlayacak. Üçüncü aşama 1 Ekim ve 31 Aralık tarihleri arasında başlayacak. Son dördüncü aşama için aşının bulunarak Covid 19 salgınının tamamen bitmesi beklenecek. Fuat Oktay tarafından 4 aşamalı normalleşme planları bu tarihlere yapılacak, alınan tedbirler yavaş yavaş esnetilirken tedbir yine elden bırakılmayacak. İlk normalleşme adımları sadece tedbirlerin esnetilmesi anlamına geliyor ve salgın tehdidinin halen devam ettiğini unutmamamız gerekiyor.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz