Ana Sayfa GÜNDEM Koronavirüs Bağırsak Hücrelerini de Etkiliyor

Koronavirüs Bağırsak Hücrelerini de Etkiliyor

42
0

Koronavirüsle ilgili gelişmeler her geçen gün değişmeye ve güncellenmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalar yeni Koronavirüsle ilgili ilginç bir gerçeği ön plana çıkardı. Yapılan açıklamaya göre bağırsaklar da bu virüsten etkileniyor.

Koronavirüs Sadece Havadan Bulaşmıyor

Koronavirüsle ilgili yapılan ilk açıklamalarda virüsün insandan insana ve havada oluşan damlacıklarla geçtiği söylenmişti. Bu kapsamda sosyal mesafeler korunmaya, insanların dışarıya çıkmamasını sağlamaya çalışıldı. Ancak yapılan yeni araştırmalar virüsün bu iki yol dışında temizlenmeyen ellerin de Koronavirüse sebep olduğunu gösterdi. Üstelik ellerin temizlenmemesi ve kirli kalması sonucunda oluşan Koronavirüsü kişilerde özellikle bağırsak hareketlerinde soruna sebep oluyor. İshal ve kusma gibi belirtilerle Koronavirüsün saptanması; virüsün bağırsaklara da etki ettiğini doğruladı.

Hastaların Semptomları ile Yapılan Tahliller Eşleştirildi

Hollandalı bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar neticesinde Koronavirüsün başka bir bulaşma şekli daha gün yüzüne çıktı. Yapılan araştırmalarda bazı hastaların ishal ve kusma şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurduğu gözlendi. Bu başvurularda hem kan tahlili hem de dışkı tahlili istendi. Dışkı tahlillerinde hastaların Koronavirüs partikülleri taşıdığı tespit edildi. Yapılan kan testleri sonucunda kanlarında da Koronavirüs tespiti yapılınca bu hastalarla beraber virüse bakış açısı değişmeye başladı.

Önceden Sadece Temas ve Hava Yoluyla Geçiyordu

İlk zamanlar yapılan çalışmalar Koronavirüsün her ne kadar insanların birbirine temas etmesi ya da havadaki damlacıkları alması sonucunda geçtiğini gösteriyordu. Ancak yeni çalışmalar dikkatleri kirli ellere çevirmiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz