Ana Sayfa DÜNYA Koronavirüs’ten koruma ilacı Belçika’da bulundu

Koronavirüs’ten koruma ilacı Belçika’da bulundu

Belçika'dan gelen haberlerde dünyanın bir çok ülkesini etkisi altına alan koronavirüs salgınını yavaşlatmaya yarayacak bir ilaç geliştirildiği açıklandı. Prof. Dr. Xavier Saelens yaptığı açıklamada laboratuvar ortamında geliştirdikleri bir ilaç ile Covid-19 virüsünü etkisiz hale getirmeyi başardıklarını açıkladı.

91
0

Belçika’dan gelen haberlerde dünyanın bir çok ülkesini etkisi altına alan koronavirüs salgınını yavaşlatmaya yarayacak bir ilaç geliştirildiği açıklandı. Prof. Dr. Xavier Saelens yaptığı açıklamada laboratuvar ortamında geliştirdikleri bir ilaç ile Covid-19 virüsünü etkisiz hale getirmeyi başardıklarını açıkladı.

Belçika’daki Gent Üniversitesi Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü, koronavirüse karşı koruma sağlayan bir ilacın araştırmasında önemli aşama kaydedildiğini açıkladı. Enstitü uzmanlarından Prof. Dr. Xavier Saelens, laboratuvar ortamında Covid-19 virüsünü etkisiz hale getirdiklerini belirtti. Ancak uzmanlar, elde edilen sonuçlarla çok önemli bir mesafe kat etmelerine rağmen, daha yapacak çok işlerinin bulunduğunu söyledi.

Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü uzmanlarından Prof. Dr. Xavier Saelens, laboratuvar ortamında Covid-19 virüsünü etkisiz hale getirdiklerini belirterek, bunun ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi.

“HEMEN KORUMA SAĞLIYOR”

Belçikalı profesör, laboratuvar testleri sonunda, keşfettikleri antikorun, yeni koronavirüse karşı koruyabildiğini kanıtladıklarını söyledi. Bunu, “fantastik bir ekip çalışmasının zaferi” diye tanımlayan Saelens, bu önemli adım sayesinde virüsün insan hücrelerine bulaşmasının önlenebileceğini belirtti.

“BULDUĞUMUZ İLAÇ PANDEMİ İLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ BİR ARAÇ”

Prof. Dr. Xavier Saelens, aşılardan farklı olarak, antikorun daha kısa ömürlü olmasına rağmen, hemen koruma sağladığını belirtti. Saelens’e göre, elde ettikleri buluş sayesinde hastanın, kendi antikorlarını üretmesine gerek kalmayacak. Sağlık çalışanları ya da hastalar, virüse karşı hemen korunabilecek. Bu nedenle elde ettikleri ilacın, mevcut pandemi ile mücadelede önemli bir araç olabileceğini dile getiren Belçikalı profesör, aşının aksine, bu ilacın yaşlılar ve savunmasız insanlarda da kullanılabileceğini söyledi.

Saelens’in araştırma ekibinde yer alan Bert Schepens de, kendi uzman ekipleri dışındaki akademik uzmanlarla da çalışmaya devam edeceklerini belirterek, “İyi bir ekip çalışması önemli. Bu yüzden deneyler sonucu virüsü yenebildiğimizi gördüğümde kollektif bir zafer hissettim” dedi.

“DAHA ÇOK YOL KAT EDİLMESİ GEREKİYOR”

Belçikalı uzmanlar, elde edilen sonuçlarla çok önemli bir mesafe kat etmelerine rağmen, daha yapacak çok işlerinin bulunduğunu söyledi. Laboratuvar çalışmalarının hala devam ettiğini belirten araştırmacılar, ilacın birkaç aşamadan daha geçmesi, hastalar üzerinde güvenliği ve etkinliğinin test edilmesi gerektiğini vurguladı.

Saelens’in verdiği bilgiye göre, Belçikalı araştırma ekibi, ABD’deki Texas Üniversitesi’nden Jason McLellan ile Alman Leibinz Primat Araştırma Merkezi’nden Markus Hoffman ve Stefan Pöhlmann ile birlikte çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz